עורך דין צבאי עריקות

תחומי התמחות / משפט צבאי / עורך דין צבאי עריקות

מהו עורך דין צבאי עריקות?

עבירת היעדר מן השירות מתייחסת למצב בו חייל נעדר משירות ללא הצדק סביר. מדובר בעבירה צבאית ייחודית ואחת מהעבירות הנפוצות של חיילים שנדונות בפני הערכאות הצבאיות. לקריאה מורחבת על עבירת היעדר מן השירות לחצו כאן.

עורך דין צבאי עריקות, הוא מי שמתמחה בדיני צבא, הוא הגורם המקצועי שמכיר היטב את מערכת המשפט הצבאית. עורך דין צבאי עריקות יודע להעניק לחיילים ייצוג משפטי שמותאם להליכים שמתנהלים בצבא.

הצבא הוא גוף גדול ומסורבל שההתנהלות מולו מלווה בבירוקרטיה רבה. עורך דין המתמחה בדיני צבא מכיר את הגורמים השונים במערכת הצבאית ויודע איך המערכת מתנהלת. עליכם להסתייע בעורך דין שידע לפנות אל הגורמים השונים, לנתב את דרככם בבירוקרטיה הסבוכה ולסייע לכם למצות את זכויותיכם. חיילים, מועמדים לשירות ביטחון וכן עריקים ומשתמטים משירות צבאי, פעמים רבות כלל לא מודעים לזכויותיהם. למשל, זכותכם להגיש ערעורים על החלטות שהתקבלו בעניינכם, לקבל טיפול רפואי ולקבל אבחונים שונים מגורמי הרפואה הצבאיים. עורך דין צבאי עריקות מכיר את דרכי הפעולה השונות, הפתרונות האפשריים ולמי כדאי לפנות.

חשוב לדעת כי לעיתים יש זמן מוגבל לפנות בבקשות שונות לפטור משירות צבאי. זאת, בייחוד אם אתם כעת עריקים משירות וזקוקים לאבחון רפואי במהלך העריקות. לכן, עליכם להיעזר בשירותיו של עורך דין צבאי עריקות.

עורך דין צבאי עריקות

עורך דין צבאי – מייצג סוגים שונים של עריקים

חיילים המבצעים עריקות ונעדרים משירות צבאי נחלקים למספר קבוצות, אשר כולם מוגדרים כעריקים. עריקים משירות צבאי יכולים להיות משתמטים, עריקי בקו”ם, עריקים משירות סדיר, ועריקים משירות מילואים.

מדיניות האכיפה והענישה משתנה בהתאם לסוג העריקות. כך למשל, מי שהשתמט משירות צבאי לתקופה של שנה יישפט בדין משמעתי. זאת, להבדיל מעריק משירות סדיר לתקופה זהה שיישפט בבית דין וצפוי לעונש מאסר. במטרה לסייע בידכם להבין את מעמדכם המשפטי, לפניכם סקירה קצרה של סוגי העריקות השונים.

עורך דין צבאי למשתמטים מהצבא

במדינת ישראל קיים חוק גיוס חובה. כל אזרח או תושב קבע שהגיע לגיל 16 ייקרא להתחיל בהליכי מיון לצבא, אלא אם קיבל פטור. הליכי המיון כוללים זימון לצו ראשון, למיונים ולבדיקות רפואיות. לבסוף, בגיל 18, נדרשים להתייצב לשירות סדיר. מי שלא התייצב להליכי המיון ולמועד הגיוס שנקבע לו, מבצע עבירת השתמטות מהצבא.

מועד תחילת ההיעדרות של משתמט מהצבא הוא היום בו נקרא לגיוס והיה אמור להתחיל בשירות צבאי. ככלל, משתמט שנעדר לתקופה של למעלה מ-540 יום, יוגש נגדו כתב אישום בבית הדין הצבאי. במידה ותקופת היעדרותו קצרה יותר, הוא יישפט בדין משמעתי.

הליכי המיון מתבצעים בלשכות הגיוס השונות הפרוסות ברחבי הארץ – לשכת גיוס תל השומר, לשכת גיוס חיפה, לשכת גיוס ירושלים, לשכת גיוס באר שבע ולשכת גיוס טבריה.

לקריאה מורחבת על השתמטות משירות צבאי לחצו כאן.

עורך דין צבאי לחיילים עריקים מהבקו”ם

עריקי בקו”ם הם אותם חיילים שהתייצבו בבקו”ם, החלו בהליכי חיול ולא סיימו אותם. אותם חיילים לא מוגדרים משתמטים משירות צבאי מפני שהגיעו להתגייס והחלו בהליכי גיוס. הם אף לא מוגדרים כעריקים משירות סדיר מפני שטרם החלו בשירות צבאי סדיר ושובצו ביחידה סדירה.

בעניינו של עריק בקו”ם יוגש כתב אישום אם ההיעדרות הנוכחית היא בת למעלה מ-30 יום וגם סך ימי היעדרותו מהבקו”ם עולה על 180 יום, במצטבר או אם הוא נשפט בעבר בבית דין צבאי בגין השתמטות מהצבא. כך למשל, אם חייל עריק מהבקו”ם לתקופה של 170 יום, וזוהי היעדרותו היחידה מהבקו”ם, מבלי שנשפט בעבר בבית דין צבאי בגין השתמטות מהצבא, הוא יישפט בדין משמעתי.

עורך דין צבאי לעריקים משירות סדיר

מרבית העריקים הם עריקים משירות סדיר. חיילים שהחלו שירות ביחידה סדירה ומסיבות שונות בחרו לעזוב את היחידה או לא לחזור מחופשה.

כתב אישום כנגד עריק בשירות סדיר יוגש אם ההיעדרות הנוכחית היא בת למעלה מ-30 יום וגם סך ימי היעדרותו עולה על 100 יום.

אם מדובר בקצין או נגד שנעדרים משירות קבע, כתב אישום יוגש אם ההיעדרות הנוכחית היא בת למעלה מ-30 יום וגם סך ימי היעדרותו עולה על 60 יום.

עורך דין צבאי לעריקים ממילואים

עריקים ממילואים הם משרתים שנקראו לשירות מילואים ולא התייצבו. כתב אישום בגין עריקות ממילואים יוגש אם ההיעדרות הנוכחית היא בת שנתיים ומעלה, מקום בו נקרא החייל לשירות מילואים פעיל של 5 ימים ומעלה.

במקרים המתאימים, יוגש כתב אישום בגין עריקות מילואים גם כנגד מי שנעדר לתקופה קצרה יותר. כך למשל, אם מדובר בקצין או במי שכבר נשפט בבית דין בגין עריקות ממילואים.

בעניינם של עריקי מילואים קיימת עבירה ייחודית נוספת שעניינה איבוד קשר עם היחידה. עבירה זו מתייחסת למצב בו חייל מילואים ניתק קשר עם יחידתו.

עורך דין צבאי עריקות בהליכי מעצר

התייצבות של עריק או מעצרו תביא לסיום תקופת ההיעדרות וממועד זה יחלו להימנות ימי מעצרו. התביעה תגיש כתב האישום ותבקש להורות על הארכת מעצרו של העריק. לאור העובדה כי העבירה שבוצעה היא עבירה של בריחה, במרבית המקרים יוארך מעצרו של העריק עד סיום הטיפול בתיקו הפלילי.

בתקופת המעצר יפגוש העריק בגורמי השונים בכלא שתפקידם לאבחן את מצבו – קב”ן, פסיכיאטר ומרכז אבחון וחוסן (בעבר נקרא גחל”ת, גורמי חזרה לשירות תקין).

עריק שיביע מוטיבציה לחזור לשירות תקין יוכל להצטרף לבית הדין המשלב ולהשתחרר ממעצר.

עורך דין צבאי עריקות וענישה

לרוב, הדבר שמעניין חיילים יותר מכל הוא כמה זמן יושבים בכלא על עריקות. העונש על עריקות משתנה ממקרה למקרה ותלוי במשך העריקות, בנסיבותיו האישיות של החייל וכן בסוג העריקות – האם מדובר בהשתמטות מהצבא, עריקות מהבקו”ם, עריקות משירות סדיר או עריקות משירות מילואים. בנוסף, מי שנשפט בבית דין צבאי צפוי ככלל לעונש ארוך יותר ממי שנשפט בדין משמעתי. כמו כן, עונש על עריקות ראשונה של חייל יהיה שונה מעונש על עריקות שניה. בעריקות ראשונה לרוב תתקבל הטענה שמדובר במעידה חד פעמית, ויתחשבו בכך בגזירת העונש. בעריקות שניה יעמוד לחובת החייל עונש מאסר על תנאי, מההרשעה הראשונה, שיתווסף לעונש על ההיעדרות.

עורך דין צבאי עריקות ובית הדין המשלב

בית הדין המשלב מהווה חלופה להליך הפלילי הקלאסי לחיילים שביצעו עבירת עריקות. מטרת ההליך בבית הדין המשלב, להחזיר חיילים לשירות תקין או להציע לאלה שבחרו שלא להתייצב לגיוס, לשוב בהם מההחלטה ולהשתלב בין שורות הצבא.

בבסיס פעילותו של בית הדין המשלב ההנחה כי עבירת עריקות מתבצעת, לרוב, בעקבות מצוקה מבית. בית הדין פועל על מנת לספק לחיילים מענה לקושי ולאפשר להם להשלים שירות צבאי מלא.

חייל שנכנס להליך שילוב יתבקש להגיע אחת לחודש, לדיונים בבית הדין. הדיון יערך מול שופט בית הדין המשלב, שהוא לרוב קבוע וילווה את החייל לאורך ההליך מראשיתו ועד סופו .משכו של הליך השילוב, ברוב המקרים, כשנה מיום השחרור מהמעצר.

טרם מועד הדיון יעביר מפקדו של החייל חוות דעת ביחס לתפקודו וזו תוצג לשופט בדיון. במקרים המתאימים, יידרש המפקד להתייצב עם החייל לדיון וחוות דעתו תישמע במסגרתו. במסגרת הדיון ישוחח השופט עם החייל על חוות הדעת ויבקש לשמוע על מצבו ביחידה ובבית. לאורך ההליך החייל ימשיך להיות מיוצג על ידי עורך דין צבאי עריקות אשר תפקידו לפקח כי הליך השילוב מתנהל קשורה ולהוות ולסייע לחייל למצות את כל האפשרויות שההליך מעמיד לו.

עורך דין צבאי עריקות ורישום פלילי

הרשעה בעבירה של עריקות גוררת אחריה רישום פלילי.

במקרים בהם חייל הורשע בעבירת היעדר מן השירות, סוגיית הרישום הפלילי תלויה בעונש שייגזר עליו. השאלה היא אם יהיה לחייל רישום פלילי “מופחת” או רישום פלילי רגיל.

במקרים בהם הורשע חייל בעבירה החמורה יותר, עבירת העריקה, הרישום הפלילי יהיה רישום פלילי רגיל.

הרשעה בעבירה בדין משמעתי לא גוררת רישום פלילי.

רישום פלילי עשוי לפגוע בהמשך חייו האזרחיים של החייל. לכן, ישנה חשיבות מכרעת להתחשבות ברישום הפלילי בעת ניהול התיק.

עורך דין צבאי עריקות והתאמת פטור משירות צבאי

כשעריק נעצר או מתייצב בבסיס הכליאה, ניתן להפנות אותו לגורמים שונים במטרה לקבל פטור משירות צבאי, במידה והוא חפץ בכך. חיילים רבים יוצאים לעריקות בכדי לקבל פטור משירות צבאי, מתוך מחשבה שאם חייל צובר מספר רב של ימי עריקות הוא מקבל פטור אוטומטי משירות צבאי, לא כך הדבר.

אם אתם עריקים משירות צבאי, פנו אלינו בכדי לקבל ייעוץ וליווי משפטי מקיף. יש חשיבות לפעולות שתעשו כבר במהלך היעדרותכם וכן להכנה לקראת התייצבות או מעצר בבוא העת.

משרד עורכי דין אטקין חברון – עורך דין צבאי עריקות

עו”ד ליאור אטקין ועו”ד אריאל חברון, בעלות משרד עו”ד אטקין חברון, בעלות ניסיון של שנים רבות בטיפול בתיקי עריקות ובייצוג עריקים בהליכים שמתנהלים בבית הדין הצבאי. במהלך השנים ייצגנו חיילים רבים שיצאו לעריקות, במטרה לסיים את עניינם המשפטי על הצד הטוב ביותר וכן להביא לתוצאה הרצויה מבחינת המשך שירותם הצבאי. טיפול בתיק עריקות דורש ראייה כוללת של כל תחומי החיים של החייל, נסיבותיו מבית, נסיבותיו האישיות ושירותו הצבאי. נוכח הייחודיות בעבירת העריקות, נדרשת מומחיות מיוחדת לטיפול בתיקי עריקים. לכן, יש הכרח לייצוג של עורך דין צבאי בעל ניסיון מתאים, הבקיא בתחום העריקות ובפקודות הצבא.

יצירת קשר

מאמרי עורך דין צבאי