עורכת דין צבאית

בצבא קיימות שתי מערכות משפט המשלימות אחת את השנייה. המערכת הראשונה היא מערכת המשפט הפלילית הצבאית, היא פועלת במקביל למערכת המשפט הפלילית האזרחית וההליכים בה נפתחים בתום חקירה פלילית שערכת ע”י מצ”ח (משטרה צבאית חוקרת) ועם הגשת כתב אישום לערכאות השיפוט הצבאיות. המערכת השנייה, היא מערכת הדין המשמעתי בצבא, זוהי מערכת משפטית ייחודית לצה”ל. ההליך המשמעתי נערך, לרוב, ביחידתו של מבצע העבירה ומפקדיו משמשים כשופטים אשר גוזרים את דינו. בצה”ל מתקיימים כמאה אלף הליכים משמעתיים מידי שנה, גם בעבירות קלות ביותר כמו עבירות הופעה ולבוש וגם בעבירות חמורות כמו הטרדה מינית ועבירות אלימות.

עורכת דין צבאית

מה תפקידה של עורכת דין צבאית?

עורכת דין צבאית היא עורכת דין המתמחה בדיני צבא וביטחון, ונדרשת לבקיאות במערכת המשפט הייחודית הקיימת בצבא. עורכת דין צבאית מתעסקת במגוון רחב של תחומים שנוגעים לשירות הצבאי. החל מייעוץ בחקירות פליליות בהתאם לדין החל בצבא, ייצוג בהליכים פליליים המתנהלים בפני בתי הדין הצבאיים, מתן ייעוץ בהליכים משמעתיים (שכן במסגרת ההליך המשמעתי אין לחייל זכות לייצוג של עורך דין), עריכה וקידום של פניות במישור המנהלי בנוגע לתנאי שירות של משרתי צה”ל, תביעות כנגד משרד הביטחון להכרה בנכות וכדומה.

בנוסף, בצבא ישנם הליכים רבים אשר אין להם מקבילה במערכת המשפט האזרחית. כך למשל, ישנם הליכים מנהליים שעניינם בכשירות הרפואית והליכי הגיוס של משרת בצה”ל או מועמד לשירות ביטחון. עורכת דין צבאית תדע לייצג בכל אותם הליכים המתקיימים בצבא באופן בלעדי.

מה ההבדל בין עורכת דין צבאית לעורך דין פלילי רגיל?

בין מערכת המשפט הצבאית למערכת המשפט האזרחית ישנם הבדלים רבים, ההבדלים מקבלים ביטוי במישורים שונים של ההליך הפלילי החל משלב החקירה ועד לשלב גזירת הדין על מי שנמצא אשם בביצוע עבירה והטלת העונש. מערכת המשפט הצבאית מחמירה מזו האזרחית.

הבדל ראשון  שניתן לזהות בין מערכת המשפט האזרחית לזו הצבאית נוגע לחקיקה החלה בצבא. בבתי הדין הצבאיים מתנהלים הליכים פליליים לכל דבר ועניין, ואולם, במסגרת ההליכים הללו, בשונה מהאזרחות, חל חוק השיפוט הצבאי, הוראות הפיקוד העליון של הצבא ופקודת מטכ”ל. כלומר, בצבא חלים חוקים ונהלים נוספים לאלה החלים באזרחות. הדינים החלים בצבא חלים על חיילים בשירות סדיר, קבע ומילואים וכן על כל אדם המצוי באופן קבוע, או זמני, תחת מרות הצבא.

הבדל שני, נוגע למדיניות האכיפה והענישה בצבא, אשר לרוב שונות ממדיניות האכיפה והענישה של משטרת ישראל ופרקליטות המדינה. הצבא אוכף ביתר שאת עבירות קלות ערך (עבירות מסוג עוון). הדוגמא המובהקת ביותר לכך נוגעת לאכיפתם של עבירות סמים בצבא. שכן, בעוד שבאזרחות ברירת המחדל היא כי אדם שייתפס בעבירה של שימוש או החזקה בקנאביס לצריכה עצמית יקבל קנס. חייל שייתפס מעשן סמים, יוגש נגדו כתב אישום ויפתח נגדו הליך פלילי או לחלופין, במקרים המתאימים, יוצא לו להיקשר בהסדר הקפאה או הסדר מותנה.

 הבדל נוסף, נוגע לעובדת קיומן של עבירות ייחודיות לצבא, אשר אין להן מקבילה במערכת המשפט האזרחית. כך למשל, עבירת העריקות היא עבירה ייחודית למערכת המשפט הצבאית, שכן באזרחות לא מעמידים אדם לדין וגוזרים עליו עונש מאסר במידה ונעדר ממקום עבודתו או ממקום אחר בו היה עליו להיות.

כמו כן, בצבא יש פרקליטות נפרדת שתפקידה לאכוף עבירות מבצעיות. מדובר בעבירות שביצעו חיילים אגב פעילויות מבצעיות שונות. לרוב, מדובר בעבירות חמורות שעניינן פציעה חמורה, התעללות, ביזה ולעיתים אף חקירות מוות. מדובר בתחום ייחודי למערכת המשפט הצבאית אשר דורש התמחות בדיני צבא וביטחון.

עורכת דין צבאית, המתמחה בדיני צבא, היא מי שמכירה את ההבדלים בין מערכות המשפט ויודעת להעניק ללקוח שהוא חייל או איש צבא בקבע ייצוג משפטי שמותאם למערכת המשפטית הייחודית שפועלת בצבא, לכן חשוב לבחור בעורכת דין צבאית המכירה את מערכת המשפט הצבאית. עורכת דין אשר אינה בקיאה בדינים ובחוקים הייחודיים למערכת המשפט הצבאית, לא תוכל לייעץ בחקירת מצ”ח בצורה מיטבית, לא תחזיק בכלים להתמודד עם החקירה המבצעית, תתקשה לטעון טיעונים רלוונטיים מול הוועדות הצבאיות ולייצג בתיקים פליליים בפני בית הדין הצבאי.

האם ההליכים שמתנהלים בצבא בהם מייצגת עורכת דין צבאית משפיעים על החיים האזרחיים?

ההליכים שמתנהלים בצבא בהם מייצגת עורכת דין צבאית אכן  משפיעים על החיים האזרחיים. רבים טועים לחשוב שההליכים המשפטיים שמתנהלים בצבא אין בהם בשביל להשליך על חייו האזרחיים של מי שימצא אשם במסגרתם. ואולם, ההפך הוא הנכון, ההליך המשפטי שמתנהל בפני בית הדין הצבאי לא שונה מההליך המשפטי האזרחי בכל הנוגע להשלכותיו של ההליך על חייהם האישיים של הנאשמים העומדים לדין.

הרשעה בבית דין צבאי יכולה  לגרור אחריה רישום פלילי שילווה את מבצע העבירה במשך שנים רבות. בנוסף, במסגרת הליך פלילי בצבא ניתן להטיל עונש של שלילת רישיון הנהיגה אזרחי. כמו כן,  פטור משירות צבאי, בעילות שונות, אשר מתקבל לרוב במסגרת כליאה או אגב הליך משפטי בצבא עשוי גם הוא, במקרים מסוימים, השפיע על חייו של החייל גם לאחר השירות. עורכת דין צבאית תיידע את הלקוחות שלה בדבר ההשפעות הפוטנציאליות של הרשעה בבית דין צבאי, ועליה המשימה לדאוג לצמצום הפגיעה בחייל כתוצאה מההליך הפלילי שמתנהל כנגדן.

עורכת דין צבאית ליאור אטקין ואריאל חברון עומדות בראש המשרד ומתמחות בדין הצבאי

עו”ד ליאור אטקין ועו”ד אריאל חברון, בעלות משרד עו”ד אטקין חברון, בעלות ניסיון מצטבר של למעלה מעשור בייצוג בהליכים שונים שמתנהלים במערכת המשפט הצבאית. את הניסיון העשיר בדין הצבאי צברו בעת ששירתו כסנגוריות בכירות בסנגוריה הצבאית. לאורך השנים ייצגנו בהצלחה חיילים, מועמדים לשירות ואנשי קבע במגוון רחב של הליכים, החל מהליכים פליליים מול בתי הדין הצבאיים, עובר לייצוג בוועדות צבאיות שונות כמו וועדות שכר או התרת התחייבות וכן גם בהליכים מנהליים הנוגעים לערעור על פרופיל צבאי או בקשות לפטור משירות צבאי.

יצירת קשר

מאמרי עורך דין צבאי