חקירת מצ"ח

תחומי התמחות / משפט צבאי / חקירת מצ”ח

מהי חקירת מצ”ח?

חקירת מצ”ח מהווה את ראשיתו של הליך פלילי המתנהל כנגד חייל או קצין בצה”ל החקירה נערכת על ידי משטרה צבאית חוקרת, מטרת חקירת מצ”ח לנסות ולאמת חשד באמצעות איסוף ראיות שיהוו תשתית להגשת כתב אישום ובהמשך גם להרשעה בבית הדין של החייל.

מה זה מצ”ח?

מצ”ח היא יחידה בחיל המשטרה הצבאית והיא הגוף האמון על חקירת מעשי עבירה אשר מבוצעים בזיקה לשירות  בצה”ל. מצ”ח מטפלת במגוון רחב של אירועים ועבירות – עבירות סמים, גניבת אמל”ח, שימוש בלתי חוקי בנשק, עבירות רכוש והונאה, עבירות זיוף ומרמה, עבירות מבצעיות, תאונות דרכים, מוות שאינו בפעילות מבצעית ועוד.

יחידות מצ”ח פועלות בכל רחבי הארץ, בחלוקה גיאוגרפית, כך שברגיל חייל חשוד הנקרא לחקירה יתבקש להגיע ליחידת מצ”ח המצויה בגזרה בה נמצא הבסיס בו הוא משרת. במקרים בהם מדובר בחקירות מורכבות, אלה יתנהלו לרוב באחת היחידות המרחביות (צפון או דרום) ולא בהכרח בהתאמה לפיקוד בו משרת החייל. בנוסף, במצ”ח ישנן יחידות ארציות לחקירות הונאה, חקירות מיוחדות וחקירות מבצעיות.

חקירת מצח, חקירת משטרה צבאית חוקרת, חקירת מצ"ח

כיצד נפתחת חקירת מצ”ח?

חקירה בחשד לביצוע עבירה יכולה להיפתח במספר דרכים. המצבים השכיחים ביותר בהם תיפתח חקירה הם כאשר מוגשת תלונה למשטרה הצבאית החוקרת, בעקבות מידע מודיעיני המגיע למצ”ח ומקים חשד סביר להתקיימותה של עבירה או באופן מקרי במהלך סיור.

מה ההבדל בין חקירת מצ”ח לחקירה במשטרת ישראל?

חקירה שנערכת במצ״ח היא חקירה פלילית לכל דבר ועניין והשלכותיה זהות לחלוטין להשלכותיה של חקירה המתקיימת במשטרת ישראל. מצ”ח ומ”י הם שני גופים בעלי סמכויות מקבילות, האחד אמון על חקירתם של משרתי הצבא והאחר על חקירתם של אזרחי המדינה.

לצד האמור, כן קיים הבדל משמעותי בין הגופים הללו והוא נוגע לגיל ולניסיון של השוטרים. שכן, המשרתים במצ”ח הם לרוב חיילים בשירות סדיר הנמצאים בשנות העשרים המוקדמות לחייהם ובהתאם לא מחזיקים בניסיון מקצועי רב.

מה צפוי לחייל שמגיע לחקירת מצ”ח?

בתחילתה של חקירת מצ”ח יכנס הנחקר לחדר חקירות, לעיתים חדר מצולם, שם עוד בטרם יוצגו לו שאלות הנוגעות לשורש החשדות, יסבירו לו חוקריו בגין איזה עבירות הוא נקרא לחקירה ומה הן זכויותיו כנחקר. הנחקר ישאל האם הוא מבין את המידע שנמסר והאם הוא מבקש לממש את זכויותיו.

במסגרת החקירה חוקרי מצ”ח ינסו לחלץ מהחשוד הודאה לפיה הוא אכן ביצע את העבירה בה הוא חשוד. לצורך כך החוקרים יפעילו תרגילי חקירה שונים ומגוונים. בין היתר, החוקרים יכולים להשפיע על אורך חקירת המצ”ח ולהחליט לערוך חקירה ממושכת ומתישה. החוקרים ינסו לדבר לליבו של החשוד או לחלופין יצעקו עליו ויטיחו בו האשמות. עוד באפשרותם של החוקרים לשקר לחשוד בדבר הראיות שנאספו כנגדו ועוצמתם. רבים הם “התרגילים” בהם עושים שימוש חוקרי מצ”ח וקצרה היריעה מלמנות פה את כולם.

פרט לדרך בו יתנהלו חוקרי מצ”ח מול החשוד שיושב מולם, שלה לבדה השפעה רבה על מהלך החקירה, ישנן פעולות חקירה שהן שכיחות בהשוואה לפעולות אחרות, פעולות אלה מבוצעות על ידי מצ”ח ברובן המוחלט של החקירות. הפעולות השכיחות הן בין היתר חיפוש בטלפון הנייד, חיפוש בביתו של החשוד, תחקור בעל פה ועוד.

מה הן הזכויות שעומדות לנחקר בחקירת מצ”ח?

על כל משרת בצבא שנקרא לחקירה במצ”ח להכיר כי עומדות לו זכויות שמטרתן להגן עליו. הזכות הראשונה, היא הזכות שלא להשיב לשאלות החוקרים, הזכות השנייה היא הזכות להיוועץ בעורך דין. השימוש בזכות הייעוץ עם עורך דין לא מלמדת בשום פנים ואופן על מעורבותו של אדם בפלילים. מומלץ שכל משרת בצה”ל אשר נקרא לחקירת מצ”ח פלילית ייוועץ עם עורך דין בהקדם, ככל שהדבר אפשרי בטרם המועד בו הוא נדרש להתייצב בבסיס החקירה.

משרד עורכי דין אטקין חברון מייצג חיילים בחקירת מצ”ח

עו”ד ליאור אטקין ועו”ד אריאל חברון, בעלות משרד עו”ד אטקין חברון, בעלות ניסיון של שנים רבות בייצוג חיילים בהליכים שמתקיימים בבית הדין הצבאי. משרדנו מציע ללקוחותיו שירות של ייעוץ וליווי טרם חקירת מצ”ח, במהלכה ואחריה. אנו מאמינות כי שלב החקירה במצ”ח הוא אחד השלבים הקריטיים לאורך ההליך הפלילי, שבכוחו להשפיע על המשך ההליך כולו. כאשר נחקר פוגש בחוקרים כשהוא מוכן ומלווה בעורך דין הוא נמצא בעמדה ממנה הוא יכול להגן על עצמו ואולי אף להביא לסגירת התיק.

 

יצירת קשר

מאמרי עורך דין צבאי